Laptop to urządzenie, z którego codziennie korzysta wiele osób. Ma on wielu zwolenników ze względu na to, że możemy go zabrać wszędzie ze sobą. Nikt jednak nie zastanawia się jak wygląda budowa laptopa. Niniejszy artykuł został poświęcony budowie laptopa. Wyjaśnimy, z czego to urządzenie się składa.
Budowa laptopa – co jest z zewnątrz
Na pierwszy rzut oka widzimy obudowę, która zamyka wszystkie podzespoły pod stabilną konstrukcją. Podkreślić trzeba, że obudowa to nie jest jednolita konstrukcja. Składa się z pokrywy, ekranu i ramki, która chroni monitor przed uszkodzeniami mechanicznymi. Panel roboczy, na którym jest najczęściej klawiatura czy touch pad umożliwiają poruszanie się po systemie operacyjnym laptopa. Nie możemy też zapomnieć o spodzie obudowy, na którym najczęściej zainstalowane są wentylatory chłodzące podzespoły i chroniące całą dolną część laptopa przed uszkodzeniami. Istotne są też zawiasy łączące monitor z podstawą laptopa. Najczęściej obudowa wykonana jest z tworzywa sztucznego. Droższe modele posiadają obudowę metalową.
Dowiedz się też czym jest portfel kryptowalut
Budowa laptopa – co jest wewnątrz
Wewnątrz laptopa najważniejszy jest procesor. To on decyduje o wszystkich zmianach i o tym co się dzieje na ekranie. Procesor łączy wszystkie komponenty w laptopie by działały wspólnie. Stanowi główny wyznacznik mocy. Im wydajniejszy, tym szybciej zrobi zlecone mu akcje. Wpływ na jego moc ma liczba rdzeni, liczba wątków i ilość pamięci podręcznej. Im proporcjonalnie więcej tych jednostek, tym procesor będzie bardziej wydajny. Procesory w laptopach są pomniejszane w stosunku do tego co widzimy w komputerach stacjonarnych. Procesory w laptopach są różne, zależne od zastosowania komputera. W laptopach biurowych zwykle znajduje się energooszczędny układ z nie najlepszą wydajnością, za to oferuje dłuższy czas działania baterii. Innym typem jest procesor gamingowy, który ma zdecydowanie lepsze osiągi, jednak krócej trzyma bateria.
Pisząc o laptopie nie możemy zapomnieć o ekranie, który zajmuje dużo miejsca w laptopie. Najczęściej stosowane ekrany w laptopach to takie, które nie uszkadzają wzroku – zazwyczaj o odświeżaniu 60hz w rozdzielczości 1080p. O tym co wyświetla się na ekranie laptopa decyduje i przetwarza karta graficzna. Najczęściej w laptopach stosowana jest zintegrowana karta graficzna, która działa na zasadzie użycia procesora do renderowania, tego co się dzieje na ekranie. W droższych laptopach gamingowych znajduje się oddzielna karta graficzna, która pozwala na szybsze i ładniejsze renderowanie w grach.
Laptop posiada baterię lub akumulator – jest to idealne rozwiązanie łączące wydajność z mobilnością. Nowe laptopy posiadają baterię, dzięki której możemy pracować przez 10 godzin na jednym ładowaniu. Ostatnimi elementami są płyta główna i dysk twardy. Płyta główna ma za zadanie połączyć fizycznie wszystkie komponenty w jedno miejsce. Dysk twardy magazynuje nasze dane wraz z systemem. To on jest odpowiedzialny za zapisywane przez nas pliki lub nowo pobrany program. Laptop jest gabarytowo mniejszy od komputera, ale często bardziej wydajny.
Przeczytaj również https://e-b4b.pl/internet-radiowy-oferty/