e-b4b.pl

Blog tematyczny o IT, Elektronice i Biznesie

Poradnik

Internet rzeczy co to właściwie jest?

Internet rzeczy co to właściwie jest?

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się internet rzeczy co to wyjaśnimy w tym artykule. Można śmiało powiedzieć, że internet już teraz zmienia nasze domy i miasta nie do poznania.

Czym jest internet rzeczy?

W niedługim czasie można się spodziewać kolejnej rewolucji przemysłowej. IoT co to zastanawia się wiele osób w dzisiejszych czasach. IoT, czyli Internet of Things to cyfrowa sieć utworzona przez przedmioty połączone ze sobą. Jest to również sieć, która może łączyć się ze światem fizycznym. W 1999 roku brytyjski przedsiębiorca Kevin Ashton podał właśnie taką definicję. To wtedy pojęcie zostało przedstawione publicznie po raz pierwszy. Jednak znacznie starsza jest sama koncepcja połączonych ze sobą urządzeń inteligentnych. Już w latach 80. ubiegłego wieku rozpoczęły się dyskusje na ten temat. Postęp technologiczny sprawił, że możemy obecnie korzystać z rozwiązań, o których dawniej byśmy nawet nie pomyśleli.

Obecnie ponad 20 miliardów urządzeń współpracuje ze sobą w ramach internetu rzeczy. Można śmiało powiedzieć, że jest to jedna z najważniejszych gałęzi rozwoju technologicznego. Właściwie wszyscy jesteśmy świadkami jej wpływu na nasze życie codzienne. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że urządzenia w naszym otoczeniu potrafią się komunikować ze sobą. Wszystko po to, żeby rozszerzać swoją funkcjonalność i uzyskiwać dodatkowe informacje. Nie tylko malutki czujnik może być przedmiotem w internecie rzeczy, ale także samochód lub samolot. Może to być dowolna rzecz, która może nawiązać połączenie w taki sposób. Należy pamiętać, że na kilka różnych sposobów mogą się łączyć urządzenia w IoT z internetem lub ze sobą nawzajem. Przeważnie jest to Bluetooth, Ethernet lub Wi-Fi. Poza IoT sytuacja wygląda tak, że użytkownik zleca urządzeniu jakieś zadanie, a ono je wykonuje.

Przeczytaj również https://e-b4b.pl/komputery-zastosowanie-w-nauce-i-zyciu-codziennym/

internet rzeczy co to

Przykładowe urządzenia w IoT

W internecie rzeczy urządzenia mogą pozyskiwać informacje zbierane przez czujniki, ponieważ komunikują się ze sobą nawzajem. Urządzenia bez przerwy wymieniają się informacjami, żeby zapewnić nam bardziej intuicyjną obsługę. Internet rzeczy sprawia, że bardziej inteligentne stają się miasta. Nawet bez naszej ingerencji potrafią automatycznie reagować na zmiany i lepiej nas rozumieją. Dlatego coraz więcej osób przymierza się do stworzenia domu inteligentnego.

Warto podkreślić, że w mieszkaniu urządzenia IoT znacząco zwiększają poziom bezpieczeństwa oraz wygody. Pomagają również zrozumieć, jak bardzo zanieczyszczone jest środowisko naturalne. Można powiedzieć, że jesteśmy w stanie budować wygodniejszy świat dzięki internetowi rzeczy. Są to również gadżety, które pomagają starszym osobom być samodzielnym. Tego rodzaju urządzenia przyczyniają się do oszczędzania energii i wzmacniania postaw ekologicznych. Częścią internetu rzeczy może być właściwie każde urządzenie. Komputerów lub telefonów raczej nie zalicza się do tej grupy. Komputery i telefony bazują przede wszystkim na interakcji z człowiekiem. Wśród urządzeń IoT można wymienić lampy i inteligentne żarówki, kamery do monitoringu, termostaty oraz różnego rodzaju inteligentne czujniki.

Sprawdź także gdzie kupić Internet mobilny do laptopa

Udostępnij