e-b4b.pl

Blog tematyczny o IT, Elektronice i Biznesie

ElektronikaPoradnik

Budowa komputera – podstawowe informacje

Budowa komputera – podstawowe informacje

Współczesne komputery to urządzenia, które towarzyszą ludziom niemal na każdym kroku. Są one bowiem wykorzystywane zarówno w celach służbowych, jak i prywatnych. Typowy zestaw komputerowy składa się z kilku podstawowych przedmiotów. Elementy komputera stanowią bowiem: monitor, jednostka centralna oraz mysz i klawiatura.

Jakie inne elementy składają się na typowy komputer?

Aby komputer mógł wydajnie pracować jego jednostka centralna musi być wyposażona w wiele elementów składowych. Wśród nich wymienić należy choćby procesor, płytę główną, pamięć RAM, dysk twardy czy kartę graficzną. Jak widać budowa komputera jest dość skomplikowana. Poszczególne elementy komputera wypływają na jego efektywną pracę oraz moc przeliczeniową. Mogą być konfigurowane w zależności od potrzeb danego użytkownika. Z uwagi jednak na to, że podczas zestawiania poszczególnych elementów konieczna jest specjalistyczna wiedza, czynności te warto oddać w ręce specjalistów.

Jaką rolę pełni procesor?

Procesor pełni rolę swoistego elektronicznego mózgu. Stanowi on najważniejszy układ scalony w całym urządzeniu i odpowiada za koordynację pracy wszystkich podzespołów. Procesor może posiadać kilka lub kilkanaście rdzeni, które mogą pracować niezależnie od siebie lub tworzyć spójną całość. Należy jednak pamiętać o tym, że na ostateczną wydajność procesora wpływa nie tylko ilość zastosowanych rdzeni, ale również inne elementy specyfikacji, w tym choćby pamięć podręczna. Dostępne w sprzedaży procesory są zróżnicowane cenowo i mogą być wykorzystywane w celach domowych, jak również w komputerach przeznaczonych dla profesjonalnych graczy czy w profesjonalnych stacjach roboczych.

Jaką rolę pełni płyta główna?

Rolą płyty głównej jest zapewnianie połączenia i sprawnej komunikacji wszystkich podzespołów komputera. Typowa płyta posiada tak zwaną podstawkę pod procesor, na którą warto zwracać szczególną uwagę wybierając odpowiedni produkt. Poza tym płyty mogą różnić się wielkością wpływającą na możliwość ich zastosowania w różnego typu urządzeniach. Płyty posiadają złącza i gniazda, które służą do podłączania elementów wpływających na końcową funkcjonalność urządzenia.

Jaką rolę pełni pamięć RAM?

Pamięć RAM odpowiada za przechowanie wszystkich tymczasowych informacji, w tym dotyczących choćby uruchomionych aplikacji. W uproszczeniu można stwierdzić, że jej ilość przekłada się na bardziej sprawne i wygodne użytkowanie komputera. W przypadku zastosowań profesjonalnych pojemność pamięci może sięgać nawet kilkudziesięciu GB, podczas gdy dla standardowego użycia wystarczy około kilkanaście GB.

Jaką rolę pełni karta graficzna?

Karta graficzna odpowiedzialna jest za generowanie i wyświetlanie obrazu. W zależności od jej klasy możliwe jest wyświetlanie typowych okien programów, jak również bardzo skomplikowanej trójwymiarowej grafiki gier. W tym wypadku zwykle łączy się nawet kilka kart graficznych. Co ważne zwiększona wydajność kart związana jest z wyższym poborem energii elektrycznej i wymaga bardziej wydajnego systemu chłodzenia.

Jaką rolę pełni dysk twardy?

Dysk twardy służy do przechowywania informacji i danych, w tym dotyczących aplikacji, systemu operacyjnego czy wygenerowanych plików. Z tego powodu podczas jego zakupu głównym kryterium branym pod uwagę jest jego pojemność.

Udostępnij