e-b4b.pl

Blog tematyczny o IT, Elektronice i Biznesie

ITSprzęt

Jaki laptop do 3000 złotych wybrać?

Jaki laptop do 3000 złotych wybrać?

Wybranie laptopa, który sprosta naszym oczekiwaniom, to nie zawsze prosta sprawa. Zadanie to może dodatkowo utrudnić założony przez nas budżet. Czy da się kupić laptop do 3000 złotych i do czego może on nam posłużyć?

Trudne czasy na rynku sprzętu IT

Dla wszystkich, którzy myślą o zakupie nowego laptopa mamy złą wiadomość. Jest drogo, a może być jeszcze gorzej. Wpływa na to kilka czynników. Po pierwsze globalna pandemia, która wpłynęła na to, że zapotrzebowanie na sprzęt wzrosło. Wiele osób przeszło na naukę lub pracę zdalną co napędziło sprzedaż komputerów, laptopów, drukarek, kamerek internetowych itd. Konsekwencją zwiększonego popytu jest brak dostępności podzespołów, co również wpływa na zmienne ceny. Trzecia sprawa dotyczy cen transportu i materiałów takich jak tworzywa sztuczne czy miedź. Ale nie traćcie nadziei, wciąż da się kupić przyzwoitego laptopa do 3000 złotych.

Laptop do 3000 złotych – przeznaczenie

Rozpoczęcie poszukiwania laptopa trzeba rozpocząć od odpowiedzi na pytanie o to, do czego sprzęt ma nam służyć? Laptop do 3000 złotych może bez problemu posłużyć nam do pracy, nauki i rozrywki.

Laptopy do pracy i nauki

Jeśli szukamy laptopa, który ma nam posłużyć do zdalnej pracy i nauki, naszą uwagę powinny skupić laptopy uniwersalne. Zazwyczaj łączą one w sobie wystarczające parametry, które sprawdzą się przy wykonywaniu codziennych obowiązków, i rozsądną cenę. Gorzej, gdy w naszej pracy lub szkole musimy korzystać z programów graficznych lub specjalnego oprogramowania. Mogą one wymagać do płynnego i szybkiego działania sporej ilości zasobów. Warto, zatem sprawdzić wymagania minimalne i zalecane na stronie producenta oprogramowania i skonfrontować je ze sprzętem, który chcemy kupić.

Laptopy ultramobilne

Wyróżniają się lekkością i wytrzymałą baterią. Zazwyczaj wyposażone są w ekran od 10″ do 13″. Swoich zwolenników znajdą wśród użytkowników, którzy często podróżują lub pracują w różnych lokalizacjach. Z ich pomocą możemy przeglądać strony internetowe, odpisywać na maile, słuchać muzyki lub oglądać filmy. W części z nich znajdziemy dodatkowo slot na kartę SIM, co pozwoli podłączyć nasz laptop do Internetu mobilnego.

Laptop dla graczy

Ta kategoria użytkowników będzie miała największy problem ze znalezieniem czegoś dla siebie. Ceny kart graficznych poszły mocno w górę, a i inne podzespoły zapewniające dużą wydajność, nie należą do najtańszych. Jednak jeśli nie zależy nam na grze w najnowsze tytuły na najwyższych ustawieniach graficznych, to laptop do 3000 złotych powinien wystarczyć. Taki laptop, przy zmniejszeniu jakości grafiki na średnią lub niską, poradzi sobie z takimi tytułami jak np. LoL czy CS:GO. Również ci użytkownicy, którzy bardziej stawiają na grywalność niż na wygląd gry, mogą spokojnie kupić laptopa do 3000 zł.

Na czym nie warto oszczędzać w laptopie do 3000 złotych?

W laptopie, który będzie nam służył do pracy i rozrywki, kluczowe jest kilka parametrów. Jednym z nich jest pamięć operacyjna – pamięć RAM. Absolutnym minimum, jak na dzisiejsze czasy, jest 4GB RAM-u. Jednak, jeśli znajdziemy sprzęt, który ma 8GB RAM-u, będzie to znaczny plus. Kolejnym elementem jest procesor. Możemy spokojnie w tym przedziale cenowym znaleźć procesor czterordzeniowy Intel Core i3/i5 lub AMD Ryzen 5/7. Procesory te bez problemów powinny poradzić sobie z większością aplikacji, gier i filmów w wysokiej jakości.

Na czym możemy zaoszczędzić?

Większość obecnych na rynku laptopów posiada dysk SSD. Zapewnia on szybkie ładowanie systemu, programów i danych. Jednak możemy wybrać dysk o mniejszej pojemności np.256GB, co pozwoli zaoszczędzić kilkaset złotych. Jeśli okaże się, że nasz dysk przestaje nam wystarczać możemy dokupić dysk zewnętrzny lub skorzystać z rozwiązań chmurowych.

Kolejną rzeczą na której możemy oszczędzić jest system operacyjny. Jeśli nasza firma lub uczelnia jest w stanie nam zapewnić dostęp do Windowsa w laptopie służbowym , możemy wybrać laptopa bez zainstalowanego fabrycznie systemu. Dla użytkowników, którym laptop służy tylko do pracy lub rozrywki z użyciem przeglądarki internetowej, rozwiązaniem może być darmowy system operacyjny Linux. Trzeba jednak pamiętać, że obsługa Linuxa wymaga przyzwyczajania i dla wielu będzie mnie intuicyjna niż obsługa Windowsa. Również większość programów tworzonych jest dla platformy Windows i nie wszystkie mają swoje odpowiedniki w Linuxie.

Propozycje laptopów do 3000 złotych

Wiesz już na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa. Teraz możesz sprawdzić nasz ranking laptopów do 3000 złotych, które szczególnie polecamy w 2021 roku.

Udostępnij