e-b4b.pl

Blog tematyczny o IT, Elektronice i Biznesie

Poradnik

Skutecznie filtry do oczyszczacza powietrza

Skutecznie filtry do oczyszczacza powietrza

Wśród urządzeń, których działanie przyczynia się do likwidacji szkodliwych zanieczyszczeń powietrza, a tym samym korzystnie oddziałuje na organizm ludzi, jest oczyszczacz powietrza.

To urządzenie znacznie wspomaga walkę z drobnoustrojami, likwiduje kurz, pył oraz alergeny. Poprawia stan czystości powietrza co wpływa na jego jakość i przejrzystość. Dlatego zakup oczyszczacza powietrza jest dobrym wyborem przy problemach zdrowotnych.

Działanie oczyszczacza powietrza

Urządzenie jest wyposażone w wysokiej jakości specjalne układy do filtracji zasysanego powietrza, a jego główną rolą jest zlikwidowanie wszelkich zanieczyszczeń, unoszących się w powietrzu wirusów, grzybów drobnoustrojów, a także alergenów, kurzu i pyłów. Na rynku znajdziemy wiele różnorodnych modeli oczyszczaczy powietrza, niektóre modele mają wbudowany nawilżacz – oprócz filtrowania powietrza dodatkowo je nawilżają, inne zaopatrzone są w jonizator, neutralizujący szkodliwe cząsteczki.

Rodzaje filtrów do oczyszczacza powietrza

Filtry do oczyszczacza powietrza – dostępne na przykład w tym e-sklepie https://filterbank.pl/ – to główne komponenty skutecznie wyłapujące zanieczyszczenia, których obecność we wdychanym powietrzu przyczynia się do możliwości zapadnięcia na wiele chorób. Filtry do oczyszczacza powietrza można podzielić na kilka rodzajów, z których każdy odgrywa inną rolę w urządzeniu. Do najważniejszych zaliczymy: filtr wstępny, filtr węglowy, filtr HEPA oraz filtr zmywalny.

Dostępne na rynku rodzaje filtrów do oczyszczacza powietrza

  1. Filtr wstępny – to pierwszy z filtrów, przez który przepływa zasysane powietrze; jego rolą jest zatrzymanie największych, widocznych zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu, do których zaliczymy: włosy, sierść zwierzęcą, kurz czy naskórek. Dzięki temu filtrowi, kolejne zamontowane w urządzeniu filtry do oczyszczacza powietrza wolniej się zużywają.
  2. Filtr węglowy – jest to filtr posiadający granulki aktywnego węgla, zwanego węglem aktywowanym. Jego budowa przypomina plaster miodu, a jego zadaniem, podobnie jak filtra wstępnego jest wspomaganie innych filtrów, przyczyniających się do oczyszczania powietrza. Filtr węglowy neutralizuje unoszące się w powietrzu gazy, szkodliwe aromaty pochodzące z chemicznych klejów i farb oraz inne zapachy. Istotną sprawą jest fakt, że węglowe filtry do oczyszczacza powietrza należy dość często czyścić, a także w razie wystawienia urządzenia na intensywne działanie, wymieniać na nowy. W niektórych oczyszczaczach powietrza można wprowadzić podwójny filtr węglowy, co zwiększy skuteczność działania urządzenia.
  3. Filtr HEPA – to najważniejszy filtr do oczyszczacza powietrza. Jego zadaniem jest pochłanianie pyłów zawieszonych, bakterii, wirusów, pyłków roślinnych, roztoczy, kurzu oraz wszelkich innych zanieczyszczeń.
  4. Filtr zmywalny – filtry do oczyszczacza powietrza mogą być również używane wielokrotnie – do tego typu filtrów zaliczymy filtr zmywalny, który podobnie jak filtry do oczyszczacza powietrza HEPA likwiduje z otaczającego nas powietrza mikroby, drobnoustroje, alergeny, grzyby, wirusy i inne niewidoczne szkodliwe cząsteczki równie skutecznie. Filtr ten jest zbudowany w taki sposób, że można umyć go pod bieżącą wodą lub w zmywarce, a następnie ponownie używać.

Do innych, równie skutecznych, stosowanych w oczyszczaczach powietrza filtrów zaliczymy:

  • filtr termodynamiczny – jego działanie polega na rozgrzaniu się rdzenia sterylizującego do wysokiej temperatury, która przyczynia się do niszczenia drobnoustrojów,
  • filtr elektrostatyczny – generuje jony ujemne, niszczące szkodliwe cząsteczki.

Każdy rodzaj filtra spełnia inną funkcję, ale połączone w pakiet skutecznie oczyszczają powietrze.

Udostępnij