e-b4b.pl

Blog tematyczny o IT, Elektronice i Biznesie

ITTechnologia

Laptop z dotykowym ekranem – wady i zalety urządzenia

Laptop z dotykowym ekranem – wady i zalety urządzenia

Choć jeszcze kilkanaście lat temu laptopy były przełomową innowacją, to współcześnie można je spotkać na każdym kroku. Niemniej na rynku pojawia się wiele ciekawych modeli, które wyróżniają się na tle standardowych laptopów. Dobrym przykładem są tutaj laptopy dotykowe, które łączą w sobie cechy laptopu i tabletu. Na pierwszy rzut oka takie rozwiązanie wydaje się być bardzo wygodne, zwłaszcza jeśli chodzi o laptop, który może przyjmować zarówno formę klasycznego laptopa oraz tabletu. Czy zakup tego typu urządzenia wiąże się jednak z samymi korzyściami? Przyjrzyjmy się zarówno wszystkim zaletom, jak i wadom laptopów dotykowych.

Laptop z funkcją tabletu i jego liczne zalety

Nie da się zaprzeczyć temu, że laptop z dotykowym ekranem jest bardzo wygodny i praktyczny. W końcu zarówno touchpady, jak i myszki komputerowe często bywają niewygodne i męczą dłonie, a na dodatek nie są one tak precyzyjne jak palec przejeżdżający po ekranie. Oczywiście dzięki funkcji tabletu można również wygodnie ułożyć się w fotelu lub na kanapie, co w przypadku klasycznego laptopa znacznie utrudnia sterowanie urządzeniem. Jednocześnie laptopy dotykowe są znacznie wydajniejsze od tabletów, dzięki czemu przeglądarki internetowe, gry, czy nawet programy graficzne działają na nich znacznie płynniej. Ponadto zwyczajne tablety nie mają fizycznej klawiatury, która pozwala zdecydowanie szybciej pisać. Wychodzi więc na to, że laptopy z funkcją tabletu nie tylko mają w sobie zalety obu urządzeń, ale również niwelują ich wady.

Druga strona medalu, czyli negatywne aspekty laptopów dotykowych

Dlaczego więc nie każdy decyduje się na zakup laptopu dotykowego? Cóż, tego typu urządzenia przede wszystkim mają znacznie mniej korzystny stosunek ceny do jakości od zwykłych laptopów, czy tabletów. Znaczy to, że o ile można znaleźć na rynku gamingowe laptopy dotykowe, ze świetnymi komponentami, to standardowe urządzenia w takich cenach byłyby zdecydowanie lepsze pod tym względem. Ponadto laptop z funkcją tabletu tak naprawdę mało kiedy może zostać nazwany tabletem, nawet po odłączeniu klawiatury. Jest to spowodowane faktem, że ekrany takich laptopów są nieporównywalnie większe od tabletów, co pozbawia urządzenie głównej zalety każdego tabletu, czyli mobilności. Laptop dotykowy znacznie trudniej jest przenosić, nie mówiąc już o zabieraniu go w podróż, co sprawia, że wiele osób preferuje zakup zwykłego tabletu. Dotykowe ekrany laptopów zwykle mają też jeden, bardzo poważny problem – źle radzą sobie w starciu ze światłem słonecznym. Jest to cecha, która jeszcze bardziej pozbawia laptopy z funkcją tabletu mobilności, ale również wdaje się we znaki w mieszkaniu, gdy ktoś na przykład ma biurko przy oknie.

Tak jak widać laptopy dotykowe mają wiele niepodważalnych zalet, ale mimo to mają też swoje wady. Dlatego choć na pierwszy rzut oka są one niezwykle wygodnym rozwiązaniem, to jednak da się zrozumieć czemu ktoś mógłby nie chcieć korzystać z takowego urządzenia. Czy warto zatem kupować laptop z funkcją tabletu? Tę decyzję każdy już musi podjąć sam.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *