e-b4b.pl

Blog tematyczny o IT, Elektronice i Biznesie

BiznesPoradnik

Idealna niszczarka biurowa – na co zwracać uwagę?

Idealna niszczarka biurowa – na co zwracać uwagę?

Ceny niszczarek do dokumentów różnią się znacząco między sobą i wcale nie ma dużej przesady w twierdzeniu, że za najlepsze z nich można zapłacić tyle, co za solidny samochód. Z drugiej strony, w sprzedaży dostępne są też niszczarki do biura, które można kupić za mniej niż sto złotych. I one cieszą się dużym zainteresowaniem. Na jakie parametry tego rodzaju urządzeń warto więc zwrócić szczególną uwagę nie chcąc żałować robionych przez siebie zakupów?

Co warto wiedzieć przed zakupem?

Jeszcze przed zakupem urządzenia warto zadać sobie kilka pytań. Odpowiedź na nie ma kolosalne znacznie bez względu na to, czy interesuje nas niszczarka biurowa, czy też niszczarka do dokmuentów przeznaczona do użytku domowego. Najważniejsze z nich dotyczy tego, co ma zostać zniszczone, bo inne rozwiązania są zalecane wtedy, gdy mamy do czynienia jedynie z dokumentami papierowymi, a inne – gdy w grę wchodzą różnorodne nośniki danych. Dobrze jest też już wcześniej zadać sobie pytanie o to, czy ma się w planie niszczenie dokumentów zawierających dane wrażliwe, a także, czy sprzęt będzie wykorzystywany jedynie od czasu do czasu, czy też regularnie. Pewne znaczenie ma także to, jak duża przestrzeń może zostać wydzielona, aby można było użytkować niszczarkę. Przed analizą kolejnych ofert dobrze jest też ustalić, jaki budżet jest przewidziany na zakup i o jakiej kwocie można powiedzieć, że nie ma mowy o jej przekroczeniu.

Rodzaje dokumentów, a wybór niszczarki

Ceny niszczarek są uzależnione od wielu czynników, jednym z najważniejszych jest przy tym charakter dokumentów, których ma się pozbyć takie urządzenie. Mogą być to nie tylko dane poufne i wrażliwe, ale również tajne i w każdym przypadku należy sięgać po modele znajdujące się w innych miejscach w klasyfikacji niszczarek. Klasa niszczenia dokumentów papierowych jest oznaczona wielką literę P oraz cyfrą od 1 do 7. Klasa P-1 jest odpowiednia dla modeli wykorzystywanych do użytku domowego. Urządzenia oznaczone w ten sposób doskonale radzą sobie z dokumentami, należy jednak pamiętać o tym, że nie można za ich pośrednictwem niszczyć ani dokumentów zawierających dane poufne, ani tych, na których znajdują się dane tajne. Najwyżej cenionymi są urządzenia o oznaczeniu P-7. Wykorzystuje się do eliminowania dokumentów z danymi ściśle tajnymi, choć należy liczyć się z tym, że niszczarka do biura tej klasy będzie też dość droga.

Liczba dokumentów, a wybór niszczarki

Także to, jak wiele dokumentów ma być niszczonych, nie pozostaje bez znaczenia, gdy szuka się optymalnego rozwiązania. Parametr ten nie ma dużego znaczenia, jeżeli szuka się niszczarki do domu, może okazać się jednak kluczowy przy wyborze rozwiązania idealnego dla firmy. Jeśli więc w przedsiębiorstwie dokumenty niszczy się codziennie, a do tego ich ilość nie jest wcale mała, to najlepszą opcją wydaje się zdecydowanie postawienie na rozwiązanie o solidnym silniku oraz dużym koszu. Ten ostatni może okazać się ogromnym atutem, zwalniając z obowiązku nieustannego opróżniania urządzenia ze ścinków.

Udostępnij