e-b4b.pl

Blog tematyczny o IT, Elektronice i Biznesie

ElektronikaTechnologia

Jak wybrać zasilacz do laptopa?

Jak wybrać zasilacz do laptopa?

Zasilacz do laptopa często ulega uszkodzeniu, przez co wymagane jest wymienienie go na nowy model. Jaka ładowarka do laptopa będzie pasowała do danej urządzenia?

Jak wybrać odpowiedni zasilacz?

Zasilacze psują się najczęściej dlatego, że uszkodzony zostaje przewód lub wtyczka. Warto mieć na uwadze, że bez działającego zasilacza niemożliwe jest użytkowanie laptopa. Dlatego też po uszkodzeniu urządzenia, trzeba znaleźć nowy, który będzie pasował parametrami.
Jak wiadomo nowy zasilacz musi być kompatybilny z marką oraz modelem komputera przenośnego. W innym wypadku niemożliwe będzie prawidłowe podpięcie go do urządzenia. Co więcej podpięty do laptopa niekompatybilny zasilacz może wywołać spięcie, które uszkodzi trwale komputer. Najważniejszy jest rodzaj wtyczki, którą używa się w zasilaczu. Równie ważne są pozostałe parametry, takie jak napięcie zasilacza oraz natężenie prądu. Jak wiadomo napięcie podaje się w Voltach i powinno ono być zgodne z napięciem, które sugerowane jest w przypadku każdego laptopa. Na rynku dostępne są modele zasilaczy, które mają różne napięcie. Z tego też powodu należy zwrócić uwagę na to jaką specyfikację ma laptop. W teorii możliwe jest używanie zasilacza, który ma inne napięcie prądu niż sugeruje producent sprzętu. Jednakże dotyczy to różnić o wartości do 1 Volta. Dla bezpieczeństwa swojego i sprzętu lepiej jest wybrać zasilacz, który ma takie samo napięcie prądu jak laptop.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Natężenie to kolejny bardzo ważny aspekt techniczny. Informacja o poziomie natężenia podawana jest na tabliczce znamionowej każdego urządzenia typu laptop. W przypadku natężenia można wybrać zasilacz, który oferuje wartości wyższe niż sugeruje producent sprzętu. Nie zaleca się kupowania zasilacza o natężeniu niższym niż podane w informacji dołączonej do laptopa. Zasilacz taki nie zapewnia wystarczającej ilości prądu, który potrzebny jest do sprawnego działania komputera. Co więcej za niska wartość natężenia prowadzić może do popsucia sprzętu. Trzeci parametr, na który trzeba zwrócić uwagę to moc zasilacza, którą podaje się w Watach. Kupując zasilacz o wyższej mocy niż ta podana przez producenta, nie powinno być problemów z działaniem laptopa. Jednakże urządzenie, które ma mniejszą moc może okazać się niewydajne co może prowadzić do tego, że komputer będzie się wolno ładował. Ostatnim, ważnym aspektem dotyczącym zakupu zasilacza jest kształt oraz średnica wtyczki, którą wkłada się do laptopa. Na rynku znaleźć można wiele zasilaczy, które różnią się wtyczkami. Utrudnia do dobry zakup i prowadzi do wielu problemów. Masa różnych końcówek do zasilaczy, przyczyniła się do tego, że znaleźć można również zasilacze uniwersalne, które wyposażone są w różne wtyki pasujące do różnych modeli laptopów. Warto pamiętać o tym aby kupić zasilacz, za którego projekt i stworzenie odpowiada znany producent, który ma ugruntowaną pozycję na rynku. Daje to gwarancje zadowolenia z wydanych pieniędzy oraz pewność, że sprzęt będzie działał przez lata.

Udostępnij