e-b4b.pl

Blog tematyczny o IT, Elektronice i Biznesie

ITTechnologia

Jaka matryca w laptopie będzie najlepsza?

Jaka matryca w laptopie będzie najlepsza?

Nie od dziś wiadomo, że laptopy cieszą się ogromną popularnością. Cenione są one za mobilność, ogromne możliwości, a także za uniwersalność. Jak się jednak okazuje, żeby móc cieszyć się tymi wszystkimi zaletami, trzeba odpowiednio dobrze dokonać wyboru konkretnego komputera. Oprócz takich spraw, jak typ procesora czy też dysku twardego, niezwykle ważne jest to, jaka matryca w laptopie zostanie zastosowana. Na jakie jej cechy warto zwracać uwagę?

Jaka wielkość matrycy?

Na samym początku wybierania komputera trzeba się dowiedzieć tego, jaka matryca do laptopa będzie najlepsza od strony jej rozmiaru. Nie można wybrać modelu za małego, ponieważ będzie to bardzo negatywnie wpływało na jakość wyświetlanego obrazu, a co za tym idzie, na komfort pracy na danym urządzeniu. Z drugiej strony kupienie matrycy zbyt dużej pociągnie za sobą potworne koszta całego laptopa, a także spowoduje, że cały sprzęt stanie się większy i cięższy, przez co ucierpi jego mobilność.
Oczywiście trudno jest wybrać model najlepszy, ponieważ każdy użytkownik może oczekiwać od swojego komputera czegoś nieco innego. Przyjmuje się jednak, że zdecydowanie najpopularniejszą wielkością jest rozmiar 15,6 cala.

Technologia budowy matrycy

Kolejną bardzo ważną sprawą, o której koniecznie trzeba się dowiedzieć, gdy szuka się dobrej matrycy do laptopa, to jaka powinna być technologia jej wykonania. Jak się bowiem okazuje, na rynku znaleźć można kilka modeli, lecz najbardziej popularne są trzy — matryca TN, IPS i OLED. Czym się one charakteryzują?
Matryca TN jest zdecydowanie najczęściej spotykana, a to za sprawą najniższej ceny. Ponadto charakteryzuje się ona bardzo krótkim czasem reakcji, co z pewnością przypadnie do gustu użytkownikom lubującym się w dynamicznej rozgrywce w grach komputerowych. Niestety jej wadą jest dość słaby kąt widzenia.
Model IPS jest o wiele droższy w produkcji, co rzecz jasna przekłada się także na wyższą cenę dla klienta. Charakteryzuje się on dłuższym niż wersja TN czasem reakcji, lecz z kolei znacznie szerszym kątem widzenia. Sprawia to, że jest to model preferowany przede wszystkim przez pracowników biurowych.
Ostatnim rodzajem matrycy jest wersja OLED. Jest to model zdecydowanie najdroższy, który charakteryzuje się ogromnym kontrastem i rewelacyjną jakością obrazu. Jest to więc matryca, która jest z całą pewnością najlepsza na rynku. Niestety jej cena jest bardzo wysoka, więc jest ona dość rzadko spotykana.

Jaka powinna być powłoka matrycy?

Ostatnią sprawą, o której trzeba się nieco dowiedzieć podczas kupowania laptopa i wybierania jego matrycy jest to, jaka powinna być jej powłoka. W tym wypadku ma się do czynienia z dwoma rozwiązaniami, czyli modelem matowym oraz błyszczącym.
Powłoka matowa to dość kiepskie odwzorowanie kolorów i bardzo niska głębia czerni, lecz jednocześnie doskonale widoczny obraz, nawet w sytuacji, gdy pada na niego silne słońce. Model błyszczący to oczywiście odwrotna sytuacja, czyli rewelacyjne odwzorowanie kolorów z piękną czernią, lecz jednocześnie utrata widoczności na ekranie w słońcu.

Udostępnij