e-b4b.pl

Blog tematyczny o IT, Elektronice i Biznesie

ITPoradnik

Czy warto kupić laptop 13 cali?

Czy warto kupić laptop 13 cali?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy aby na pewno inwestycja w komputer stacjonarny jest dobrym pomysłem. Z uwagi na fakt, że laptop jest urządzeniem przenośnym coraz więcej osób woli wybrać urządzenie o gorszych osiągach, jednakże takie, które wyróżnia się mobilnością.

Co wyróżnia laptopy?

Laptop to komputer, który zbudowany jest z dwóch części, czyli z płaskiego ekranu oraz z części, w której znajdują się wszystkie elementy odpowiedzialne za pracę laptopa, które ukryte są pod klawiaturą. Jak wiadomo, każdy komputer do prawidłowego działania potrzebuje procesora, pamięci RAM, ROM oraz karty graficznej. Warto mieć na uwadze, że laptopy nie są tak wydajne, jak komputery stacjonarne, dotyczy to przede wszystkim oferowanej w nich kart graficznych, które nie pozwolą grać w bardziej wymagające gry. Osoby, które chcą kupić laptop 13 cali, chcą znaleźć rozwiązanie mobilne, które będzie dobrze sprawowało się w przypadku pracy biurowej, często uprawianej poza domem. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednie urządzenie.

Laptop – urządzenie mobilne

Jak wiadomo, komputery tego typu wybierane są głównie przez osoby, które pragną mieć urządzenie sprawdzające się w każdych warunkach. Z uwagi na fakt, że ma być to rozwiązanie mobilne, bardzo ważne jest to, aby zwrócić uwagę na baterie, na których działać ma komputer. Co ważne dzisiejsze laptopy mogą pracować w trybie oszczędzania energii lub w super wydajnym. Mimo tego, że można przełączać te tryby, to często tańsze urządzenia bardzo szybko się rozładowują. Kolejną cechą laptopów, która przez wielu uważana jest za problematyczną to brak pełnej klawiatury numerycznej oraz często bardzo mały touchpad, który w laptopie pełni rolę myszki. Warto przed zakupem udać się do sklepu stacjonarnego po to, aby zaznajomić się na żywo z urządzeniem. Daje to pewność, że ułożenie przycisków na klawiaturze oraz touchpada będzie wystarczająco wygodne. Wybierając laptop, warto kupić urządzenie uznanego producenta, który ma ugruntowaną pozycję na rynku komputerów tego typu. Daje to gwarancję zadowolenia oraz szybkiej reakcji ze strony serwisu w przypadku zepsucia się urządzenia.

Notebook 13 cali – jaki wybrać?

Kupujący może wybrać urządzenie oparte na systemie Windows, za którego produkcję odpowiada firma Microsoft lub też MacOS, czyli system opracowany przez Apple. Urządzenia oparte na drugim systemie są stosunkowo droższe, lecz wyróżnia je wysoka jakość wykonania i bardzo dobre opracowany software. Jeśli chodzi o laptopy z system Windows, to są one produkowane przez wiele firm. Warto mieć na uwadze, że laptop to urządzenie składane z gotowych części, więc za procesor czy pamięć RAM nie jest odpowiedzialna firma, której logo widać na laptopie. Najczęściej wybierane są laptopy produkowane przez Acer, Asus czy HP. Mogą one różnić się nie tylko osiągami, ale przede wszystkim jakością wykonania i pracą na baterii. Warto dokonać przemyślanego zakupu i zwrócić uwagę na to, jaką gwarancję oferuje sprzedawca. Z uwagi na fakt, że laptop łatwo może ulec uszkodzeniu, sugeruje się wybranie dodatkowej usługi związanej z ubezpieczeniem komputera.

Udostępnij