e-b4b.pl

Blog tematyczny o IT, Elektronice i Biznesie

ITPoradnik

Czym są ultrabooki?

Czym są ultrabooki?

Podczas wybierania i kupowania laptopa z pewnością każdy spotkał się z określeniem ultrabook. Jak się jednak okazuje, mało który kupujący był w stanie powiedzieć, co ta nazwa oznacza, a także czym charakteryzuje się komputer, które tak jest określany. Warto to wiedzieć, ponieważ są to naprawdę interesujące maszyny, które z pewnością wielu mogą zainteresować swoimi możliwościami.

Ultrabooki co to jest?

Najprościej mówiąc, ultrabooki to specjalna kategoria laptopów, która powołana została do życia przez firmę Intel. Jest to połączeni dwóch słów, czyli ultramobilny oraz netobook.
Czym charakteryzują się takie komputery i dlaczego warto się nimi zainteresować? Filozofia, która przyświeca ich producentowi, jest bardzo prosta. Ma to być komputer, który będzie niezwykle lekki, możliwie jak najbardziej energooszczędny, a także charakteryzujący się niezwykle małą grubością, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo wysokich parametrów pracy i możliwości obliczeniowych.

Jakie są podstawowe parametry ultrabooka?

Jak więc widać po powyższym opisie, ultrabooki to maszyny naprawdę interesujące i warte uważniejszego się im przyjrzenia. Jakimi jednak konkretnie parametrami powinny się one charakteryzować? Co konkretnie znaczny np. niewielka waga lub mała grubość? Jak się okazuje, żeby dany komputer mógł być nazwany ultrabookiem, musi spełniać pewne parametry. Jakie konkretnie?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że każdy ultrabook musi charakteryzować się masą nie większą niż 2 kilogramy. Co więcej, jego grubość nie może przekraczać 20 mm, jeśli jest to wersja o ekranie 13 cali i mniej lub też 23 mm przy ekranie 14 cali i więcej. Dodatkowo musi to być sprzęt, który będzie mógł pracować na jednym ładowaniu baterii minimum 6 godzin, a także będzie wychodził z trybu uśpienia w mniej niż 3 sekundy. Na koniec warto jeszcze zauważyć, że ultrabook musi mieć minimum jeden port USB 3.0, a także co najważniejsze, być wyposażony w nowoczesny, superszybki procesor Intel.

Pozostałe parametry

Oczywiście powyższe, zupełnie podstawowe parametry to nie wszystko, czym powinien charakteryzować się dobry ultrabook. Oprócz tego istnieje jeszcze kilka innych, pomniejszych, lecz nadal bardzo ważnych spraw, o które trzeba zadbać.
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że dobry ultrabook musi być wyposażony w bardzo szybki dysk SSD, który charakteryzować się będzie szybkością przesyłu danych na poziomie minimum 80 MB/s.
Inną bardzo ważną sprawą jest to, aby ultrabook charakteryzował się odpowiednim wyglądem. Musi to być sprzęt ładny, nowocześnie wykonany, a także charakteryzujący się elegancką stylistyką.
Jeśli chodzi o niestandardowe dodatki, to tych z uwagi na mały rozmiar urządzenia jest oczywiście znacznie mniej niż w przypadku klasycznego laptopa. Dobrym jednak wyborem będzie ultrabook, który wyposażony będzie w czytnik linii papilarnych, dzięki czemu jego zabezpieczenie przed dostępem osób niepowołanych charakteryzować się będzie o wiele lepszą skutecznością działania. Zaawansowane modele posiadają również fabrycznie Anti-Theft i Identity Protection, co jeszcze bardziej podnosi ich bezpieczeństwo.

Udostępnij