e-b4b.pl

Blog tematyczny o IT, Elektronice i Biznesie

IT

Laptop z systemem operacyjnym Windows czy bez?

Laptop z systemem operacyjnym Windows czy bez?

W sklepach komputerowych znaleźć można laptopy z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows, jak i również można wybrać sprzęt bez systemu. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego też warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.

Różne wersje systemu operacyjnego

Nowoczesne laptopy mogą mieć zainstalowany nie tylko system Windows 10, ale również starsze wersje lub oprogramowanie zupełnie innych firm. Laptopy Apple zainstalowane mają system macOS. Jest to bardzo wszechstronny system operacyjny, który cały czas jest aktualizowany. Problemy mogą pojawić się przy graniu w grach, dlatego też dla graczy zdecydowanie lepszym wyborem są laptopy Windows. Największym minusem oprogramowania Windows jest oczywiście jego cena, dlatego też wiele osób decyduje się na tańsze odpowiedniki. Na rynku dostępne są również darmowe systemy operacyjne z rodziny Linux. Jest to idealny wybór dla osób, które w pierwszej kolejności stawiają na wysoki poziom bezpieczeństwa i wydajność.

Kiedy warto kupić komputer z systemem?

System operacyjny Windows przy zakupie laptopa bardzo często dostępny jest w atrakcyjnej cenie. Zdecydowanie droższym rozwiązaniem jest dokupienie oddzielnego systemu. W dzisiejszych czasach bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się laptopy, które system operacyjny mają zainstalowany na ukrytej partycji. Laptopy Windows mogą posiadać system na płycie lub pendrive. Pamiętać należy o tym, że nowy sprzęt komputerowy bez oprogramowania jest praktycznie bezużyteczny.

Laptop bez systemu – kiedy warto?

Nowy laptop bez systemu jest doskonałym wyborem dla tych osób, które posiadają już system operacyjny i chcą go przenieść na nowy komputer. Dużym atutem nowoczesnych systemów jest to, że są one bardzo łatwe w instalacji. Komputery bez systemu przypadną do gustu również tym osobom, które chcą skorzystać z dobrodziejstwa darmowych dystrybucji. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że wielu producentów laptopów wraz z systemem instaluje własne oprogramowanie, które może znacząco obniżyć wydajność. Osoby, które znają się na komputerach zazwyczaj preferują „czysty system” i instalację na własnych warunkach.

Jakie zalety ma system operacyjny Windows?

Oryginalny system Windows 10 ma bardzo wiele zalet, dlatego też cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Dla wielu użytkowników bardzo dużym atutem systemu Windows 10 jest to, że można zaktualizować bezpłatnie starsze wersje z rodziny Windows. Na szczególną uwagę zasługuje również większa przestrzeń robocza, a dokładniej mówiąc nowoczesny pulpit wirtualny. Dzięki automatycznej aktualizacji mamy pewność, że nasz system operacyjny jest zabezpieczony. System Windows 10 korzysta także z nowej przeglądarki internetowej Edge, która z miesiąca na miesiąc zdobywa coraz większą popularność. Największym atutem systemu Windows 10 jest to, że można korzystać z wielu uniwersalnych aplikacji. Praktycznie wszystkie nowoczesne programy komputerowe i gry działają na systemie Windows. Pamiętać należy również o tym, że istnieją różne wersje systemu operacyjnego Windows 10.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *