e-b4b.pl

Blog tematyczny o IT, Elektronice i Biznesie

IT

Laptop z systemem operacyjnym Windows czy bez?

Laptop z systemem operacyjnym Windows czy bez?

W sklepach komputerowych znaleźć można laptopy z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows, jak i również można wybrać sprzęt jak laptop bez systemu. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego też warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.

Różne wersje systemu operacyjnego

Nowoczesne laptopy mogą mieć zainstalowany nie tylko system Windows 10, ale również starsze wersje lub oprogramowanie zupełnie innych firm. Laptopy Apple zainstalowane mają system macOS. Jest to bardzo wszechstronny system operacyjny, który cały czas jest aktualizowany. Problemy mogą pojawić się przy graniu w grach, dlatego też dla graczy zdecydowanie lepszym wyborem są laptopy Windows. Największym minusem oprogramowania Windows jest oczywiście jego cena, dlatego też wiele osób decyduje się na tańsze odpowiedniki. Na rynku dostępne są również darmowe systemy operacyjne z rodziny Linux. Jest to idealny wybór dla osób, które w pierwszej kolejności stawiają na wysoki poziom bezpieczeństwa i wydajność.

laptop bez systemu

Kiedy warto kupić komputer z systemem?

System operacyjny Windows przy zakupie laptopa bardzo często dostępny jest w atrakcyjnej cenie. Zdecydowanie droższym rozwiązaniem jest dokupienie oddzielnego systemu. W dzisiejszych czasach bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się laptopy, które system operacyjny mają zainstalowany na ukrytej partycji. Laptopy Windows mogą posiadać system na płycie lub pendrive. Pamiętać należy o tym, że nowy sprzęt komputerowy bez oprogramowania jest praktycznie bezużyteczny.

Laptop bez systemu – kiedy warto?

Nowy laptop bez systemu jest doskonałym wyborem dla tych osób, które posiadają już system operacyjny i chcą go przenieść na nowy komputer. Dużym atutem nowoczesnych systemów jest to, że są one bardzo łatwe w instalacji. Komputery bez systemu przypadną do gustu również tym osobom, które chcą skorzystać z dobrodziejstwa darmowych dystrybucji. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że wielu producentów laptopów wraz z systemem instaluje własne oprogramowanie, które może znacząco obniżyć wydajność. Osoby, które znają się na komputerach zazwyczaj preferują „czysty system” i instalację na własnych warunkach.

Jakie zalety ma system operacyjny Windows?

Oryginalny system Windows 10 ma bardzo wiele zalet, dlatego też cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Dla wielu użytkowników bardzo dużym atutem systemu Windows 10 jest to, że można zaktualizować bezpłatnie starsze wersje z rodziny Windows. Na szczególną uwagę zasługuje również większa przestrzeń robocza, a dokładniej mówiąc nowoczesny pulpit wirtualny. Dzięki automatycznej aktualizacji mamy pewność, że nasz system operacyjny jest zabezpieczony. System Windows 10 korzysta także z nowej przeglądarki internetowej Edge, która z miesiąca na miesiąc zdobywa coraz większą popularność. Największym atutem systemu Windows 10 jest to, że można korzystać z wielu uniwersalnych aplikacji. Praktycznie wszystkie nowoczesne programy komputerowe i gry działają na systemie Windows. Pamiętać należy również o tym, że istnieją różne wersje systemu operacyjnego Windows 10.

Polecamy też obejrzeć krótki poradnik, jak zainstalować system Windows 10

Laptopy z Windowsem 10 –  ile kosztują?

Ceny laptopów na sklepowych półkach mogą się znacznie różnić między sobą. Możemy wybrać te w przedziale 3-4 tysiące lub droższe. Gracze na pewno skuszą się na pozycje od 6000 zł.

Podczas wyboru laptopa warto również zwrócić uwagę na to, czy mają już wbudowany system Windows. Sam system to wydatek około 500 zł. Jeżeli laptop wydaje ci się za tani, koniecznie powinieneś przeczytać jego opis. 

Laptopy z Windowsem 10 są dziś dostępne właściwie w każdym sklepie z elektroniką. Laptop bez systemu nie ma tak dużej szansy przebicia się jak ten który go posiada. Jak wiemy, konkurencja na rynku jest naprawdę bardzo duża. Zdarza się, że przy zakupie droższego sprzętu, system jest po prostu dodawany gratis.

Laptop bez systemu – czy warto?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto wybierać laptop bez systemu. Pamiętajmy o tym, że nasz sprzęt nie będzie w stanie sprawnie funkcjonować, jeżeli nie będzie posiadał wbudowanego systemu operacyjnego. Jeżeli jesteśmy przerażeni kosztami z tym związanymi, możemy rozważyć opcję bezpłatnego systemu operacyjnego jak na przykład Linux. Oczywiście musimy liczyć się z tym, że będzie prawdopodobnie bardzo się różnił od Windowsa. Samo przestawienie się może nam zająć dość sporo czasu.

Sporym zainteresowaniem cieszy się też ostatnio pirackie oprogramowanie. Zanim jednak podejmiesz decyzję o jego zakupie, zastanów się dobrze czy aby na pewno jest to tego warte. Na komputerze obsługujemy banki, nasze prywatne konta. Korzystając z pirackiego oprogramowania, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co może stać się z nim w przyszłości. Warto zachować rozsądek i ostrożność w tych właśnie kwestiach.

Sprawdź również https://e-b4b.pl/laptop-z-dotykowym-ekranem-wady-i-zalety-urzadzenia/

Udostępnij