e-b4b.pl

Blog tematyczny o IT, Elektronice i Biznesie

ElektronikaMultimedia

Jak wybrać monitor do komputera?

Jak wybrać monitor do komputera?

Monitor komputera odgrywa znaczącą rolę. Zważywszy na to, że coraz więcej osób pracuje przy komputerze, to monitor musi być odpowiednio dobrany do potrzeb. A na rynku można znaleźć bardzo wiele różnych modeli monitorów, w różnych rozmiarach i o różnych parametrach. Jak wybrać monitor do pracy biurowej? Na co zwrócić uwagę?

Monitor komputera do domu i do biura

Wiele godzin spędzonych przed ekranem komputera może prowadzić do pogorszenia wzroku. Dlatego ważny jest odpowiednio dobór parametrów monitora do warunków pracy. Przede wszystkim powinien mieć on odpowiednią wielkość względem wykonywanych zadań. Jeśli praca wymaga wielu aplikacji, to ekran komputera powinien być wystarczająco duży, żeby je wszystkie pomieścić. Dzięki temu komfort pracy znacznie się poprawi, a dodatkowo stanie się ona bardziej efektywna.

Oczywiście monitor to jedno, ale trzeba zadbać także o inne aspekty. Stanowisko pracy musi być wygodne, dlatego warto zadbać także o dobre krzesło, które pozwoli zachować prawidłową postawę. Także blat biurka powinien być odpowiedniej wielkości, aby mieć pod ręką wszystkie niezbędne dokumenty i akcesoria potrzebne podczas pracy.

Matryca monitora komputerowego

Matryca komputera jest niczym innym jak wyświetlaczem, czyli ekranem komputera. Na rynku można znaleźć monitory z matrycą TN, IPS i VA. W tańszych monitorach najczęściej znajduje się matryca TN. Taki monitor posiada gorszy kąty widzenia, a obraz nie jest najwyższej jakości. Monitor tego typu idealnie nadaje się do pracy biurowej. Nie jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku osób pracujących przy użyciu zaawansowanych programów graficznych. Za to świetnie sprawdza się do oglądania filmów i do gier, a dodatkowo nie męczy oczu.

Matryca IPS najlepiej nadaje się dla osób, które pracują przy obróbce zdjęć i podczas montażu filmów. Są one nieco droższe niż monitory z matrycą TN, jednak zapewniają szerszy kąt widzenia i oferują wyższą jakość obrazu. Pomiędzy matrycą TN i IPS można usytuować matrycę VA. Jej zaletą jest głęboka czerń i szeroki kąt widzenia.

Jak wybrać idealny monitor do pracy biurowej i do domu?

Monitory posiadają dwa rodzaje ekranu – matowy i błyszczący. Ekrany matowe niwelują odbicia, co sprawia, że obraz jest bardziej czytelny. Wzrok nie męczy się tak bardzo, jedynie w tym wypadku gorsze są nieco kolory, kontrast i jasność. Błyszczące wyświetlacze zapewniają lepszą barwę kolorów, wysoki kontrast i dobrą jasność. Idealnie nadają się do pracy przy obróbce graficznej i fotograficznej.

Bardzo ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę wybierając monitor jest przekątna ekranu. Do zastosowań biurowych i domowych najlepiej nadają się ekrany w rozmiarach od 20 do 24 cali. Na większe rozmiary powinny zdecydować się osoby pracujące z programami graficznymi. Ważne są również proporcje ekranu. Najczęściej spotykane są ekrany 16:9. Obsługuje on przeważnie rozdzielczość 1920 x 1080 czyli Full HD. Dostępne są również ekrany ultra panoramiczne, których format ekranu wynosi 21:9. Tego rodzaju monitory świetnie sprawdzają się podczas oglądania filmów oraz grania.

Udostępnij