e-b4b.pl

Blog tematyczny o IT, Elektronice i Biznesie

ElektronikaPoradnik

Jakie są rodzaje myszek komputerowych?

Jakie są rodzaje myszek komputerowych?

Ciężko wyobrazić sobie użytkowanie komputera bez odpowiedniej myszy. Każda osoba pracująca z komputerem, niezależnie od tego czy jest programistą, sekretarką czy też miłośnikiem gier musi mieć dobrze działającą mysz komputerową. W tym artykule chcielibyśmy przedstawić rodzaje myszek komputerowych które powinno się rozważyć.

Do czego służy mysz komputerowa?

Warto zaznaczyć, że mysz jest niezbędnym akcesorium komputerowym, bez którego obsługa sprzętu byłaby bardzo utrudniona. Kiedyś używano myszek, które działały na zasadzie specjalnego mechanizmu z kulką, jednakże zostały one wyparte przez nowsze rozwiązania. Obecnie nie da się kupić nowej myszy wyposażonej w kulkę. Na rynku królują teraz myszki optyczne oraz myszki laserowa. Cechuje je niezwykła precyzja działania. Warto zaznaczyć, że takie myszki są wzbogacone o dodatkowe funkcje czy też przyciski. Myszy laserowe to naprawdę zaawansowane urządzenia, dzięki którym obsługa komputera jest niezwykle wygodna. Ceny takich produktów są różne i mogą sięgać nawet do kilku tysięcy złotych. Użytkownik, który kupił takie urządzenie ma pewność, że korzysta z gadżetu, który umożliwia precyzyjne poruszanie się kursorem po ekranie monitora. Najczęściej myszki dzieli się pod względem sposobu działania oraz tego jak podpinane są one do komputera. Mogą więc to być myszki bezprzewodowe oraz takie, które wymagają kabla.

Rodzaje myszek komputerowych

Myszki tak jak zostało to wspomniane wyżej różnią się mechanizmem. Najczęściej wykorzystuje się technologię laserową oraz optyczną.
Myszy optyczne, to bardzo nowoczesne rozwiązanie, które opiera się na zainstalowanej wewnątrz urządzenia diodzie LED, która oświetla powierzchnię np. podkładkę czy biurko. Dzięki temu może ona wysłać zwrotną informację do komputera o tym gdzie powinien znaleźć się kursor. Mysz optyczna to rozwiązanie, które na dobre wyparło rozwiązanie mechaniczne. Co więcej tego typu produkty cechuje również wysoki poziom precyzji oraz wyjątkowo duży komfort obsługi.

rodzaje myszek komputerowych


Co więcej tego typu myszki używać można na każdej powierzchni, dzięki temu nie ma konieczności kupowania specjalnych podkładek tak jak miało to miejsce w przypadku myszek mechanicznych.
Drugim rodzajem myszy komputerowych, które są coraz chętniej kupowane przez użytkowników komputerów osobistych i laptopów są urządzenia laserowe. Łatwo się domyślić, że myszka taka wykorzystuje laser, który zwiększą precyzję działania. Jest to rozwiązanie, które działa dokładniej niż w przypadku myszek laserowych. Cechują je duże wartości DPI, czyli rozdzielczość, która ma duży wpływ na czułość akcesorium co przekłada się na precyzję ruchów. Oba rodzaje myszek mogą być połączone bezprzewodowo oraz przewodowo. Zależy to od wybranego modelu myszki. Jeśli jest się fanem tradycyjnych rozwiązań to warto wybrać myszkę na kablu. Myszy bezprzewodowe wybierane są przez użytkowników, którzy cenią sobie wysoki poziom komfortu. Warto mieć na uwadze to, że taka mysz do swojego działania potrzebuje akumulatorów. Bez nich jest to urządzenie kompletnie bezużyteczne. Należy więc zakupić odpowiednie baterie i urządzenie ładujące.

Czym kierować się podczas wyboru myszy do komputera?

Wybór myszki do komputera tylko wydaje się taki prosty. Na sklepowych półkach znajdziemy mnóstwo ciekawych produktów, które będą nas kusić swoim designem. Pamiętajmy o tym, aby poza tym, przyjrzeć się również i innym parametrom. Jak wyżej wspomniano, rodzajów myszek jest naprawdę dużo.

Warto udając się do sklepu, poprosić kogoś o pomoc. Będąc zielonym w temacie, nie trudno będzie kupić kota w worku. 

Jeżeli szukasz myszki gamingowej, możesz skorzystać z poniższego poradnika

Czy podkładka pod myszkę zawsze będzie potrzebna?

Wiele osób zakup myszki do komputera łączy od razu z zakupem podkładki. Pytanie jednak, czy zawsze będzie to nam potrzebne? Zdecydowanie warto się w nią wyposażyć, jeżeli nie chcemy porysować naszego biurka czy też zedrzeć ślizgaczy z myszki. Części te są bardzo delikatne.. Może okazać się, że po prostu myszka wyrobi się szybciej niż nam się wydawało.

Decydując się na podkładkę, warto zwrócić uwagę na te z podwyższeniem dla nadgarstka. Trzymając dłoń cały czas w obniżonej pozycji, możemy jej bardzo zaszkodzić – chodzi tu dokładnie o cieśń nadgarstka. 

Pionowa myszka – co warto o niej wiedzieć?

Myszka pionowa jest inaczej zwana wertykalną. Nie trudno więc się domyślić –  ma pionową budowę. Kiedy z niej korzystamy, nasza dłoń przyjmuje tę samą pozycję jak podczas uścisku. Dzięki temu, nasz nadgarstek nie będzie wyginał się w bok a przedramię nie skręci się do wewnątrz.

Pionowa myszka to rozwiązanie, które w ostatnim czasie cieszy się bardzo dużą popularnością. Idealnie sprawdzi się dla osób, które spędzają dużą ilość czasu przed komputerem.

Przeczytaj również https://e-b4b.pl/jaka-matryca-w-laptopie-bedzie-najlepsza/

Udostępnij