e-b4b.pl

Blog tematyczny o IT, Elektronice i Biznesie

ITSprzęt

Laptop do obróbki zdjęć – jaki wybrać?

Laptop do obróbki zdjęć – jaki wybrać?

Część fotografów zazwyczaj korzysta z komputerów stacjonarnych. Jednak coraz więcej osób ceni sobie mobilność. Praca w kawiarni czy w podróży lub możliwość naniesienia poprawek do zdjęć przy kliencie, to niewątpliwie ważne zalety. Zatem, jaki laptop do obróbki zdjęć wybrać?

Laptop do obróbki zdjęć – kluczowe parametry

Laptop idealny do pracy fotografa powinien łączyć w sobie wydajność, płynność i komfort pracy. Nie bez znaczenia będzie odpowiedni ekran, który zapewni odwzorowanie kolorów, kontrast i inne parametry. Do obsługi programów graficznych niezbędny będzie także wydajny procesor i pamięć RAM.

Procesor

Zalecany jest wybór procesora minimum czterordzeniowego, choć jeśli nie ogranicza nas budżet, to warto zwrócić uwagę na procesory sześciordzeniowe i ośmiordzeniowe. Taktowanie procesora w laptopie do obroki zdjęć powinno być wysokie. Sprawdzi się tu zasada, że im wyższe taktowanie tym wydajniejszy procesor.

Pamięć RAM

Tu również dobrze sprawdzi się zasada, że im więcej, tym lepiej. Programy graficzne takie jak Photoshop czy Lightroom są „pochłaniaczami” pamięci. Zwłaszcza, gdy pracujemy przy zdjęciach o wysokiej rozdzielczości i głębi szczegółów. Warto zatem, aby nasz laptop był wyposażony w minimum 8GB pamięci RAM. Jeśli nasz budżet na to pozwala wybierzmy 16GB lub nawet 32GB RAM-u. Naszą uwagę powinny zwrócić kości pamięci oznaczone symbolem DDR4.

Ekran

W przypadku wybraniu odpowiedniego ekranu wiele zależy od naszych preferencji. Większość fotografów zdecyduje się na większy ekran np. 17,3″ lub 19″. Taki ekran pozwoli na komfortową pracę, zwłaszcza przy drobnych szczegółach zdjęć. Jeśli często podróżujemy lub zazwyczaj podpinamy naszego laptopa do zewnętrznego monitora, możemy wybrać ekran 15″ lub mniejszy.

Ważnym elementem ekranu w laptopie do obróbki zdjęć będzie matryca. Z naszej strony możemy polecić wszystkim fotografom matrycę IPS, która pozwala uzyskać dobrą jakość obrazu. Ciekawym, choć droższym wyborem, będzie matryca OLED. Warto także zadbać o to, aby ekran wyświetlał wyraźny obraz w każdych warunkach oświetleniowych.

Karta graficzna

Choć może nam się wydawać, że pracujemy z grafiką, to przecież karta graficzna będzie najważniejsza, to wcale tak nie jest. Duża ważniejsza będzie ona w przypadku graczy, niż fotografów. Dla programów graficznych zazwyczaj ważniejsza jest ilość pamięci RAM niż karta graficzna. Zakup takiej karty aktualnie wiąże się z dużymi kosztami. Jednak, jeśli jesteśmy wymagającymi użytkownikami i mamy możliwość zakupienia laptopa do obróbki zdjęć z dedykowaną kartą, to warto to zrobić. Pamiętajmy jednak, że nie musi być to karta graficzna najdroższa i z najwyższej półki.

Złącza

Warto zadbać o to, aby nasz laptop posiadał odpowiednią ilość złącz. Przy przesyłaniu zdjęć z aparatu przyda się złącze USB 3.0 lub USB 3.1, a także slot na karty SD. Jeśli często pracujemy z ekranem zewnętrznym lub chcemy wyświetlać zdjęcia np. na telewizorze, musimy posiadać złącze HDMI lub DisplayPort.

Laptop do obróbki zdjęć – co wybrać?

Wybierzmy dla siebie sprzęt, który zapewni nam komfortowe warunki pracy. Każdy z nas pracuje inaczej i ma inne preferencje. Jeden wybierze większy ekran, drugi wybierze laptopa z pojemną baterią. Wspólną cechą dla wszystkich powinien być wydajny procesor i możliwie jak największa ilość pamięci RAM.

Udostępnij