e-b4b.pl

Blog tematyczny o IT, Elektronice i Biznesie

Biznes

Faktoring – alternatywa dla usług bankowych

Faktoring – alternatywa dla usług bankowych

Choć przedsiębiorcy w Polsce mają do wyboru dość szeroki wachlarz usług bankowych, dla wielu z nich rozwiązania proponowane przez banki nie są wystarczająco atrakcyjne lub… w ogóle nie mogą z nich skorzystać. Wynika to z różnorakich ograniczeń i kryteriów, jakie przed swoimi klientami stawiają banki. Wiele firm w związku z tymi trudnościami zaczyna się interesować usługami oferowanymi przez podmioty pozabankowe. Jedną z najpopularniejszych usług finansowych pozabankowych jest faktoring. Na czym polega i czy faktycznie może stać się realną alternatywą dla usług bankowych? 

Czym jest faktoring? 

Faktoring online jest usługą finansową skierowaną wyłącznie do przedsiębiorców. Dzięki faktoringowi firmy mogą uzyskać natychmiastowy dostęp do środków zamrożonych na kontach ich kontrahentów. Działanie faktoringu najlepiej wyjaśnić w formie punktów opisujących proces: 

Faktoring krok po kroku 

  1. Przedsiębiorca wystawia faktury z długim terminem płatności klientom, potrzebuje jednak gotówki, by móc kontynuować działalność, przyjąć dochodowe zlecenie lub zaopatrzyć swoją firmę w niezbędne materiały.  
  2. Właściciel firmy odwiedza stronę internetową faktora i klika w zakładkę „faktoring online”. Następnie składa wniosek online, w ramach którego dodaje listę klientów – to istotny element, ponieważ będzie mógł finansować faktury wystawione uprzednio zgłoszonym kontrahentom. 
  3. Przedsiębiorca ustala warunki współpracy z faktorem i podpisuje umowę.  
  4. Po załatwieniu formalności firma otrzymuje dostęp do odnawialnego limitu faktoringowego. Oznacza to, że w każdym okresie rozliczeniowym będzie miała do wykorzystania środki w wysokości ustalonej na etapie 3. kroku. Środki te przedsiębiorca będzie mógł wykorzystać na finansowanie faktur sprzedażowych. Limit odnawia się razem ze spłacaniem kolejnych należności, co oznacza, że każda wpłata ze strony kontrahenta sprawia, że limit stopniowo wraca do maksymalnej kwoty. 

Tak w skrócie prezentuje się korzystanie z faktoringu online, czyli stałej wersji finansowania. Czasami jednak przedsiębiorcy mają mniejsze potrzeby i wystarczy im jednorazowe sfinansowanie wystawionej faktury. W takim przypadku mogą skorzystać z usługi finansowania faktur. 

Finansowanie faktur 

Usługa finansowania faktur to w rzeczywistości faktoring w wersji mikro. Przedsiębiorca, chcąc skorzystać z finansowania faktur, musi jedynie złożyć wniosek przez stronę internetową faktora, dołączyć do niego fakturę, którą chce sfinansować, poczekać na weryfikację, a następnie potwierdzić zgodę na zaproponowane warunki za pomocą kodu SMS. W ten sposób gotówka trafi na jego konto firmowe już w dwie godziny. 

Alternatywa dla usług bankowych 

Dlaczego faktoring online stanowi tak chętnie wybieraną alternatywę dla usług oferowanych przez banki? Jak wspominaliśmy we wstępie, przedsiębiorcy często nie mogą skorzystać z usług bankowych. Dotyczy to głównie nowych przedsiębiorców i mniejszych podmiotów. Podmioty bankowe preferują świadczenie usług finansowych dużym firmom o ugruntowanej pozycji na rynku, stąd często wymagają przedstawienia szczegółowych dokumentów i sprawozdań finansowych oraz minimalnej obecności na rynku (na przykład 12 lub 24 miesiące). 

W przypadku faktoringu szczególne znaczenie mają nie finanse faktoranta (podmiotu korzystającego z usługi), a jego kontrahenta, czyli firmy, która będzie spłacać zobowiązanie – to jej wypłacalność ma kluczowe znaczenie. Z tego też powodu firmy faktoringowe chętnie nawiązują współpracę nawet ze stosunkowo młodymi firmami oferując im przy tym satysfakcjonujące warunki. 

Udostępnij