e-b4b.pl

Blog tematyczny o IT, Elektronice i Biznesie

PoradnikTechnologia

Dysk HDD czy dysk SDD?

Dysk HDD czy dysk SDD?

HDD i SSD to dwa różne rodzaje dysków, które na co dzień stosowane są w komputerach osobistych. Mogą być one montowane zarówno w komputerach stacjonarnych, jak i laptopach, lecz dostępne są również wersje dysków zewnętrzne. SSD a HDD, czym się różnią?

Co to jest dysk HDD?

Skrót HDD pochodzi od Hard Disk Drive i oznacza to dysk magnetyczny, jest to rozwiązanie używane od wielu lat. Zasada działania takiego nośnika jest bardzo prosta. Dane zapisywane są na talerzach magnetycznych, które wirują. Dysk ten nie składa się tylko z talerza, dane odczytywane są z niego za pomocą głowicy, czyli transduktora. Ramię porusza się na dysku po to, aby odczytywać i zapisywać dane. Po rozkręceniu dysku widać, że cała konstrukcja przypominać może gramofon. Najczęściej spotyka się dyski, które mają 2,5 cala lub 3,5 cala, umieszczane są w laptopach i komputerach osobistych, jednakże ostatnimi czasy są one montowane głównie w tych drugich. Warto zaznaczyć, że technologia ta oferuje możliwość zapisu od jednego do nawet ośmiu terabajtów.

Dysk SSD

Pełna nazwa tego typu dysku to Solid State Drive, czyli SSD. Jest to dysk zapisujący dane na układach pamięci NAND flash, które są ze sobą połączone. Jak wiadomo, ten dysk działa tylko cyfrowo, przez co zajmuje mniej miejsca, które potrzebne byłoby na dodatkowe elementy jak w przypadku dysku HDD. Co więcej, nie wydają one żadnego dźwięku i chwalone są za szybkość. Jest to dysk wybierany do przechowywania systemu operacyjnego, ponieważ włącza się on szybciej i nie potrzebuje dodatkowego czasu na rozruch talerzy magnetycznych. Dyski te umieszczane są najczęściej w obudowach o rozmiarze 2,5 cala. Mogą być również używane jako karta rozszerzeń podłączana do PCIe na płycie głównej, a nawet montowane w gniazdach M.2. Jeśli chodzi o bezpośrednie montowanie na płycie głównej, to jest to coraz częściej wybierany sposób w przypadku laptopów z wysokiej półki oraz komputerach stacjonarnych.

Różnice pomiędzy dyskami

Główną różnicą między tymi dyskami polega na tym, że dyski te oferują inną prędkość zapisu i odczytu. Jeśli woli się większą pojemność za mniejszą cenę to lepiej jest wybrać dysk SSD, który daje użytkownikowi bardzo szybki transfer danych. Takie rozwiązanie będzie jednak dużo droższe niż dysk HDD. Dyski te znacząco różnią się w cenie, za którą stoi również prędkość zapisu. W nowym laptopie, który kupiony został w ostatnim czasie, najprawdopodobniej będzie zamontowany dysk SSD, jednak trzeba liczyć się z tym, że nie będzie on najwyższej jakości. Komputery stacjonarne natomiast, często są zbudowane, na zasadzie współpracy obu rodzajów dysków tj. na SSD jest system, natomiast na HDD użytkownik zapisuje inne treści. Warto zaznaczyć, że kiedyś dyski SSD były dużo droższe niż rozwiązanie starsze. Jednakże wszystko się zmieniło i obecnie za dysk SSD czy HDD o takiej samej pojemności zapłacimy tak samo. Najważniejszą różnicą pomiędzy tymi dyskami jest oczywiście szybkość działania, która w przypadku SSD robi piorunujące wrażenie. Przykładowo standardowy dysk HDD kopiować może pliki z prędkością od 15 do 30MN/s, dysk SSD z tej samej półki cenowej oferuje prędkość sięgającą nawet 500MB/s. Co więcej, dyski SSD wykonane w najnowszej technologii mogą odczytywać dane nawet z prędkością do 4GB/s.

Udostępnij