Wielu nowych adeptów programowania zastanawia się nad zakupem swojego pierwszego komputera. Większość w obecnych czasach zdecyduje się zapewne na kupno laptopa. Na jakie parametry zwrócić uwagę? Czy postawić na wydajność czy na dłużej działającą baterię? Jaki wybrać ekran? Spróbujmy odpowiedzieć sobie na te pytania i wybrać idealny laptop dla programisty.
Kluczowe parametry techniczne w laptopie dla programisty
Przy poszukiwaniu dobrego laptopa dla programisty musimy zwrócić uwagę na parametry techniczne. Jednak zanim jeszcze zajmiemy się poszukiwaniem odpowiedniego procesora czy dysku twardego, musimy przemyśleć jeden aspekt. Jak najczęściej wygląda nasza praca? Czy często podróżujemy pociągami, gdzie dla zabicia czasu lubimy kodować, a może większość czasu spędzamy w biurze. Inne parametry wybierze również osoba, która często prezentuje swoją pracę w różnych firmach. Osoby zaczynający swoją przygodę z programowaniem lub studenci zwrócą uwagę na cenę. Mając z tyłu głowy te wszystkie aspekty dokonajmy analizy poszczególnych podzespołów.
Procesor
Wielu z nas może pomyśleć, że programowanie to głównie pisanie linijek kodu w przeznaczonym do tego programie. Po co zatem skupiać się na mocnym procesorze, skoro słabsze też powinny sobie dawać radę. Jednak programowanie, to często także przetwarzanie dużych ilości danych. Zwłaszcza, gdy modelujemy dane do grafiki 3D lub pracujemy ze sztuczną inteligencją Zatem nie powinniśmy bagatelizować kwestii procesora i wybrać procesor wg zasady, im więcej rdzeni tym lepiej. Jeśli ktoś szuka oszczędności, to obecnie zalecamy wybór minimum czterordzeniowego procesora.
Pamięć RAM
Tu zasada jest podobna, im więcej pamięci RAM w laptopie dla programisty tym lepiej. Zalecamy wybranie 8GB pamięci RAM lub więcej. Skąd takie zalecenia? Programy używane do pisania aplikacji korzystają ze sporej ilości zasobów, do tego często dochodzi jeszcze kompilacja, emulowanie i środowisko do otworzenia. Często programując korzystamy jeszcze z aplikacji do czatu lub rozmów wideo z zespołem. Wielu programistów lubi także posłuchać podcastów lub muzyki w czasie pisania kodu. Wiele firm korzysta także z rozwiązań chmurowych, a to też kolejne zadania do wykonania.
Dysk
W przypadku laptopa dla programisty zazwyczaj będzie nam zależeć na szybkości działania, niż na miejscu na dane. Zalecamy zatem zakup laptopa z dyskiem SSD. Pojemność zależy od twoich preferencji i możliwości cenowych. Dla wielu użytkowników spokojnie wystarczy 240GB
Karta graficzna i złącza
Jeśli nie pracujesz przy tworzeniu gier lub tworzeniu grafiki na strony Internetowe karta graficzna będzie bez znaczenia. W obecnych czasach ceny kart graficznych mocno podbijają wartość sprzętu. Zatem jeśli na co dzień nie używasz programów takich jak Photoshop, wybierz laptopa z zintegrowaną grafiką. Sprawdź czy dany laptop posiada porty, które potrzebujesz. Szczególnie porty HDMI/DisplayPort/VGA/D-SUB będą przydatne. Za ich pomocą podłączymy naszego laptopa do zewnętrznego ekranu lub projektora.
Bateria i ekran
Jeśli odbywasz wiele służbowych podróży ważne dla ciebie będą bateria i ekran. Długie działanie na baterii pozwoli ci nie rozglądać się za wolnym kontaktem w kawiarni czy w pociągu. Natomiast ekran wpłynie na twój komfort pracy. Tu musisz wybrać: czy lepszy będzie sprzęt z dużym ekranem przez co nie co większy, czy z mniejszym ekranem, który będzie bardziej mobilny.
Laptop dla programisty – MAC czy Windows
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie tak. Wiele zależy od naszych preferencji i przyzwyczajeń. Zwłaszcza, że wielu z nas przyzwyczajonych do jednego środowiska niechętnie będzie chciało przejść na drugi. Konsumenci często zwracają uwagę na to, że MacBooki często działają dłużej i efektywniej. Jednak są one o wiele droższe.
Laptop dla programisty – co polecamy
Apple MacBook Air
Jeśli przekonuje cię środowisko MacOS i jesteś fanem sprzętu spod znaku nadgryzionego jabłka, ten będzie dobry dla ciebie. Znajdziemy go w kilku wariantach. Możemy wybrać 16GB pamięci RAM lub 8GB. Do wyboru mamy także pojemność dysku SSD: 256GB lub 512GB. MacBook Air posiada ładny design i jest dostępny w kilku wariantach kolorystycznych. Cena zależy od wybranych przez nas parametrów technicznych i zaczyna się od około 4000zł.
Lenovo
Firma Lenovo oferuje wiele modeli, które spokojnie mogą spełnić zadania laptopa dla programisty. Naszą uwagę powinny zwrócić modele: Lenovo v15, Lenovo v17m ThinkBook14, ThinkBook14. Mamy tu pełną dowolność w wyborze odpowiedniego dla siebie ekranu, procesora, pamięci i dysku twardego. Warto zatem zapoznać się ze szczegółami parametrów technicznych. Ceny wymienionych laptopów zaczynają się od 3000zł.
ASUS
Jeśli chodzi o laptopy firmy ASUS szczególną uwagę zwraca model ExpertBook P2451FB . Wprawdzie wyposażony jest on w procesor dwurdzeniowy, ale powinien dać sobie radę z zadaniami jakie postawi przed nim programista. W zależności od wyboru ilości pamięci RAM i dysku SSD cena tego laptopa zaczyna się od 3000zł. Zatem rekomendujemy ten zakup jeśli szukamy sprzętu w mniejszej cenie, ale z przyzwoitymi parametrami.