Pamięć RAM to jeden z podstawowych komponentów każdego komputera osobistego. Skrót ten bierze się od angielskiego Random Acces Memory czyli od pamięci operacyjnej komputera.
Co to jest pamięć RAM?
Random Access Memory to pamięć operacyjna, którą można sobie wyobrazić jako chwilową czy też tymczasową przechowalnię, w której umieszczane są procesy lub też dane użytkownika. Wtedy kiedy przestają być one potrzebne, natychmiast mogą stamtąd zniknąć. Dlatego mówi się o pamięci RAM, że jest pamięcią tymczasową. Do czego przydatna jest pamięć RAM? Dla zwykłego użytkownika przydaje się ona szczególnie wtedy gdy chce się otworzyć wiele kart naraz, w których będą „odpalone” różne serwisy, często multimedialne takie jak YouTube. Dzięki posiadanej pamięci RAM nie dojdzie do sytuacji, w której komputer zacznie zwalniać. Pamięć ta to nic innego jak zasoby operacyjne, które odpowiadają za to jak płynnie działa komputer.
Po co w komputerze pamięć RAM?
Dzięki pamięci RAM, komputer może obsługiwać procesy, które zachodzą w nim w czasie teraźniejszym. Jest to rozwiązanie niezbędne do tego aby móc korzystać z zainstalowanego na komputerze oprogramowania, które często jest wymagające i potrzebuje odpowiednich podzespołów. Dużych zasobów pamięci wymagają przede wszystkim przeglądarki, edytory tekstu oraz wszystko to co jest włączane przez użytkownika. Szczególnie wymagające są gry komputerowe, w przypadku których wymagane są konkretne zasoby. Osoby, które używają komputera osobistego lub laptopa do codziennej pracy, powinny być zadowolone z pamięci o pojemności 8GB. Jeśli jednak chce się używać programów przeznaczonych do tworzenia modeli 3D czy też innych bardziej zaawansowanych programów to należy zaopatrzyć się w kości RAM, które będą bardziej pojemne. Sugeruje się w takim przypadku zakup przynajmniej 32GB, które podzielone będzie między dwie kości po 16GB. Uznaje się to za standard, który pozwoli komfortowo obsługiwać gry i programy zainstalowane na urządzeniu. Jak wiadomo do obsługi starszych gier, nie potrzeba wiele pamięci. Najczęściej wymagają one 4GB a te bardziej wymagające, potrzebują 16GB
Jaką pamięć RAM wybrać?
Wybierając pamięć należy skupić się na tym jaką ma pojemność oraz jakie jest taktowanie pamięci. Można przyjąć, że dzisiejsze urządzenia dzieli się na stacjonarne oraz przenośne. Pamięć RAM, która przeznaczona jest do jednostki stacjonarnej różnic się będzie od tej, którą montuje się w laptopach. Do laptopów często wybierane są kości energooszczędne, jednakże warto zaznaczyć, że nie ma możliwości zamontowania kości RAM z komputera osobistego w laptopie i odwrotnie. Pamięć różni się również technologią wykonania. Dostępne w sklepach są zarówno DDR3 jak i DDR4. DDR jest to nic innego jak technologia odpowiedzialna za prędkość przesyłania danych. Ważne jest to aby przed zakupem, dowiedzieć się czy płyta główna będzie obsługiwała daną technologię, ponieważ płyta musi być zgodna ze standardem pamięci. Warto również wybrać pamięć, która pracuje w odpowiadającej nam częstotliwości.