e-b4b.pl

Blog tematyczny o IT, Elektronice i Biznesie

PoradnikTechnologia

Drukarka atramentowa czy laserowa?

Drukarka atramentowa czy laserowa?

Drukarka jest uważana za jeden z najpotrzebniejszych i najprzydatniejszych dodatków do komputera. Powszechnie korzysta się z niej w biurze, lecz również cieszy się dużą popularnością w domach prywatnych. Jak się jednak okazuje, często użytkownicy mają spory problem z tym, jaki rodzaj drukarki wybrać. Chodzi konkretnie o to, czy lepsza będzie drukarka atramentowa, czy też może laserowa?

Charakterystyka drukarki laserowej

Analizę drukarek warto rozpocząć od urządzenia zdecydowanie najdroższego, którym jest z całą pewnością model laserowy. Do swojego działania wykorzystuje on specjalny toner, który nanoszony jest na papier, a następnie przy pomocy lasera podgrzewany i utrwalany. Taka technika wydruku sprawia, że kolejne strony drukowane są w niezwykle krótkim czasie, co sprzyja efektywności wykorzystywania takiego sprzętu. Oprócz tego jest to również urządzenie bardzo ekonomiczne, ponieważ jeden toner jest w stanie wydrukować ogromną ilość stron, znacznie większą niż kasetka tuszu w drukarce atramentowej.
Jakie są jednak wady takiej drukarki, oprócz oczywiście tego, że jest ona bardzo droga? W pierwszej kolejności wziąć trzeba pod uwagę to, że jest to najczęściej drukarka czarno biała. Oczywiście na rynku znaleźć można również modele laserowe drukujące w kolorze, lecz ich cena jest wtedy naprawdę bardzo wysoka, często wyższa nawet niż cały komputer. Po drugie, tonery do drukarek laserowych są dość często słabo dostępne i trudno o nie w każdym sklepie.

Charakterystyka drukarki atramentowej

Drugim bardzo popularnym modelem drukarki jest wersja atramentowa. Jej zdecydowanie najważniejszą zaletą jest to, że jest ona bardzo tania i bez trudu taki sprzęt można kupić nawet za niewiele więcej niż sto złotych. Co więcej, jest to również najczęściej drukarka kolorowa, ponieważ modele atramentowe drukujące jedynie czarnym tuszem są praktycznie niespotkane. Nie da się również ukryć tego, że tusze wykorzystywane przez modele atramentowe są do dostania właściwie na każdym kroku. Nie tylko posiadają je w ofercie duże sklepy ze sprzętem, lecz często spotkać je można także w małych sklepikach, które sprzedają zamienniki oryginalnych tuszy, za znacznie niższą cenę.
Na tym jednak kończą się zalety tego sprzętu, ponieważ każdego użytkownika czeka także spora ilość jego wad. Przede wszystkim modele atramentowe wyraźnie ustępują laserowym, jeśli chodzi o szybkość drukowania. Kolejne kartki drukowane są wyraźnie wolniej, co w przypadku np. pracy biurowej jest niedopuszczalne. Po drugie, sama ekonomiczność drukowania jest na znacznie gorszym poziomie, ponieważ jeden tusz jest w stanie wydrukować o wiele mniej stron niż toner, a wiedzieć trzeba, że są one w mniej wiedzieć podobnej cenie. Na sam koniec warto jeszcze wspomnieć, że drukarka atramentowa posiada więcej ruchomych części, a to sprawia, że w znacznie większym stopniu narażona jest ona na różnego rodzaju awarie i uszkodzenia, które wymagają naprawy.

Który model wybrać?

Widząc wady i zalety obu tych drukarek, łatwo można dostrzec, że pasują one do zdecydowanie innych środowisk pracy. Model laserowy to sprzęt typowo biurowy, w którym liczy się wydajność. Z drugiej strony drukarka atramentowa ze względu na swoją niską cenę, jest idealna do zastosowań domowych.

Udostępnij