e-b4b.pl

Blog tematyczny o IT, Elektronice i Biznesie

MultimediaPoradnik

Najpopularniejsze rodzaje klawiatur

Najpopularniejsze rodzaje klawiatur

Każdy użytkownik komputera doskonale wie, jak ważne jest to, jaką się posiada do niego podłączoną klawiaturę. Jak się bowiem okazuje, na rynku znaleźć można najróżniejsze rodzaje klawiatur, które różnią się pomiędzy sobą często bardzo ważnymi cechami, które wpływają na komfort i przyjemność korzystania z nich. Jak zatem wybrać możliwie jak najlepszą klawiaturę?

Metody przesyłu danych

Zdecydowanie najprostszym podziałem klawiatur jest ten ze względu na sposób przesyłania danych pomiędzy nimi a komputerem. Najbardziej znanym rozwiązaniem jest oczywiście przewód, którym łączy się oba urządzenia. Zapewnia to stabilne i pewne połączenie, lecz niestety wymusza posiadanie klawiatury tuż przy komputerze. Drugim popularnym modelem są klawiatury bezprzewodowe, które przesyłają dane poprzez protokół bluetooth.
Jeśli dla kogoś klasyczna klawiatura do laptopa jest niewystarczająca, polecanym rozwiązaniem jest model bezprzewodowy, ponieważ daje on znacznie większą swobodę działania. Z drugiej strony, jeśli chce się kupić dobrą klawiaturę do komputera stacjonarnego, można polecić tańszy model przewodowy.

Jakie są rodzaje klawiatur?

Kolejnym popularnym podziałem jest ten na zasadę działania obecnych w klawiaturze przycisków. Jak się bowiem okazuje, na rynku znaleźć można aż trzy rozwiązania, czyli klawiatury membranowe, mechaniczne oraz hybrydowe. Czym się one pomiędzy sobą różnią?
Zdecydowanie najbardziej klasycznym i najczęściej spotykanym rodzajem klawiatur jest wersja membranowa. Czym zawdzięcza sobie tak dużą popularność? Rzecz jasna niską ceną, ponieważ najtańsze tego typu modele dostać można w sklepach nawet za kilkadziesiąt złotych. Cechują się one niestety dość kiepską kulturą pracy, co jest szczególnie mocno odczuwalne przy dłuższym korzystaniu z niej, np. pisząc. W takim wypadku o wiele lepiej kupić klawiaturę mechaniczną, która wyposażona jest w specjalny rodzaj mechanicznych przycisków. Nie tylko posiada ona wyraźnie wyższe klawisze, lecz również tego typu klawiatury stawiają wyczuwalny opór podczas pisania, co przypomina nieco pisanie na maszynie do pisania. Oczywiście nie jest to przypadkowy efekt, ponieważ taka klawiatura jest o wiele zdrowsza, a także przyjemniejsza w działaniu, przez co nie odczuwa się dużych skutków pracy na niej. Oczywiście jest to model o wiele droższy niż wersja membranowa, ponieważ najtańsze wersje mechaniczne można kupić dopiero za około 300 złotych.
Jeśli ktoś nie jest w stanie zapłacić tak wiele za klawiaturę mechaniczną, a mimo wszystko chce mieć coś lepszego niż tania wersja membranowa, polecanym modelem jest wersja hybrydowa, która łączy w sobie cechy obu rozwiązań, a co równie ważne, za stosunkowo niewielką cenę.

Pozostałe cechy klawiatur

Oczywiście powyższe cechy to nie wszystko, na co warto zwracać uwagę, gdy szuka się możliwie jak najlepszej klawiatury. Oprócz tego jest jeszcze kilka innych pomniejszych cech, którym również warto się przyjrzeć.
W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy dana klawiatura wyposażona jest w podświetlane klawisze. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy pracuje się na niej po ciemku. Nie będzie wtedy konieczności stosowania dodatkowego, zewnętrznego podświetlenia klawiatury.

Udostępnij