Karty graficzne są nieodłącznym elementem każdego komputera. Zarówno w maszynach stacjonarnych, jak i laptopach zajmują się wytwarzaniem obrazu, który następnie dostarczany jest na monitor. To jednak nie jest ich jedyna funkcja, ponieważ mogą dodatkowo posiadać skomplikowane układy akceleracji graficznej, która pozwala na obsługę gier wideo bądź przemysłowej grafiki 3D. Karty stosowane w maszynach stacjonarnych i laptopach różnią się dość mocno od siebie, mimo że ich funkcja jest zasadniczo taka sama.
Wybór karty graficznej do komputera typu desktop
Posiadacze urządzeń stacjonarnych mają przed sobą prostsze zadanie, jeżeli chodzi o wybór kart graficznych do ich sprzętów. Występują one bowiem jako tak zwane karty rozszerzeń, które można dowolnie instalować i usuwać z systemu, poprzez otwarcie obudowy i włożenie lub wyjęcie z odpowiedniego slotu płyty głównej. Stąd też karta graficzna do komputera może być wymieniana w regularnych odstępach czasu, jeżeli zależy nam chociażby na ciągłym wsparciu dla nowoczesnych gier, których wymagania sprzętowe rosną z roku na rok. Jeżeli chcemy czerpać pełną przyjemność z grania w najwyższej rozdzielczości ekranu, bądź potrzebujemy obrabiać na naszym sprzęcie grafikę 3D, musimy wybrać specjalistyczną kartę grafiki, która posiada własny silny procesor GPU oraz dużą ilość pamięci Video-RAM. Jeśli natomiast sprzęt służy tylko do przeglądania internetu, to najczęściej wystarczy najprostsza karta graficzna do komputera lub rozwiązanie zintegrowane z płytą główną.
Karty graficzne wykorzystywane w laptopach
W przypadku komputerów przenośnych, które zazwyczaj nazywamy laptopami, sprawa wygląda zgoła inaczej. W bardzo dużej ilości tych urządzeń mamy kartę graficzną zintegrowaną z płytą główną, a więc rozwiązanie które pojawia się także w maszynach stacjonarnych. Jednak trzeba wiedzieć, że takie rozwiązanie może być mocnym silnikiem graficznym do wykorzystania w grach lub przy grafice 3D. Drugą opcją jest tak zwana dedykowana karta graficzna do laptopa. Instalowana jest ona jako osobne urządzenie, które wpinane jest w specjalny port płyty głównej. Karty takie występują w komputerach przenośnych skierowanych przede wszystkim do graczy bądź do grafików i zwykle maszyny te posiadają też duże wyświetlacze, których matryce pracują w rozdzielczościach Full HD lub nawet wyższych.
Czy można wymienić kartę graficzną w laptopie?
O ile instalacja karty grafiki w sprzęcie stacjonarnym lub wymiana jej na nowszy model nie jest niczym dziwnym, o tyle w przypadku laptopów sprawa nieco się komplikuje. Biorąc pod uwagę te urządzenia, które posiadają rozwiązanie zintegrowane z płytą główną, to niestety jesteśmy skazani na to w co wyposażył maszynę producent. Nie zawsze jednak stoimy na straconej pozycji, ponieważ w pewnej części komputerów przenośnych jest w obudowie dość miejsca, by dedykowana karta graficzna do laptopa mogła zostać zainstalowana. W ten sposób możemy przystosować maszynę np. pod nowsze gry wideo. Najbardziej komfortową sytuację mają właściciele laptopów z fabrycznie zainstalowaną dedykowaną kartą. Wtedy wystarczy po prostu rozkręcić obudowę (lub otworzyć specjalną klapę od spodu) i dokonać wymiany tak samo, jak robi się to w komputerze stacjonarnym.